تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
باغ ها و خانه ها
سه شنبه ، ۴ اسفند ۱۳۹۴ ، ۱۲:۴۲

کاش می‌شد دل از شهر و هیاهویش کشید و قدم به‌جایی نهاد که فارغ از اصوات آزاردهنده و موج جمعیت به گوشه‌ای پناه برد روزگار گذراند. آن دسته‌ای که از بر کشیدگان مکتب شهری هستند، بریدن ساده و سهل به نظر نمی‌رسد. ولی باوجوداین هنوز هم هستند کسانی که چنین تصمیمی گرفته‌اند و از کرده خود خرسندند. استاد دکتر ریحان صفوی، در طول هفته مدت‌زمان زیادی را بیرون از شهر و در دل طبیعت زیبای باغ بادران می‌گذراند. وی سال‌های سال است که با این محیط زلفی گره‌زده و خود اصلاً اهل این روستاست.

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها
چهارشنبه ، ۵ فروردين ۱۳۹۴ ، ۱۷:۱۹

خانه‌های صفوی اصفهان

عمده‌ی خانه‌های باقی مانده‌ی دوره‌ی صفویه در اصفهان در محله‌ی جلفا(شهرک ارمنی نشین تاثیر فرهنگ ارامنه در تزیینات چشم گیر است) واقع گردیده‌َند. از بررسی‌های میدانی نتایج زیر حاصل شد: تزیینات بدنه‌های حیاط معمولا با رنگ طبیعی، خاک، چوب و سنگ است و شامل معرق آجر در پشت و کنار قوس‌ها و کتیبه‌ها با نقوش غالب هندسی است. هم چنین در گره چینی‌های صفوی از گره‌های با نقوش هندسی استفاده شده است. تزیینات فضای داخلی اتاق‌ها و مخصوصا شاه‌نشین، به دلیل فرهنگ ارامنه و ارتباط آنان با غرب، بیش‌تر شامل تصاویر انسانی از بزرگان ارمنی،

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها
سه شنبه ، ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ ، ۱۹:۵۱

یکی از ویژگی‌های معماری اسلامی ایران پرداختن و اهمیّت زیاد تزیینات در آن است. به گونه‌ای که بسیاری، مهم‌ترین ویژگی معماری اسلامی/ایرانی از جنبه‌ی تزییناتی آن می‌دانند. تزیینات در معماری ایران در دوران مختلف با تکنیک‌های مختلف و به میزان و با نقش‌مایه‌ها و مضامین متفاوت مورد استفاده قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که از بدو اسلام، دو نوع گرایش عمده در نقش‌مایه‌های تزییناتی بناها دیده می‌شود که عبارت‌ند از:

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها
دوشنبه ، ۹ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۹:۴۷

از زمان بنای خیابان چهار باغ تا امروز در هر دوره ای این محور شکل خاصی داشته است از حداقل پنجاه سال پیش تاکنون نیز با عوض شدن هر شهردار این خیابان نیز  به شکلی در می آمده است .  گاهی در باند وسط  آب جاری بوده و گاهی چمن میشده گاه اسفالت و گاه سنگفرش بوده است .  امروز نیز چهار باغ عباسی از تعداد زیادی مغازه نیمه مخروبه .. تعدادی پاساژ با مغازه هایی زشت .. تابلو های کریه المنظر سر در مغازه هاو  مخروبه هایی که از طرح قبلی تخریب ضلع شرقی باقی مانده است و لابلای ان چمن های هشت بهشت .گلدان های زمخت وزشت سیمانی هم در باند وسط همچون ناسزایی است که به گذشته زیبای این خیابان نثار میشود.
مطمئن باشید اگر آثار دوره صفوی را از اصفهان حذف کنیم بیغوله ای بیش باقی نخواهد ماند اصفهان هرچه دارد از شاه عباس است و نه بیشتر از دوره های قبل هم هرچه باقی است از صدقه سر تعمیرات همان حضرات است . باقی می ماند زاینده رود . ایا زیبایی های این رود را باید به حساب که آورد؟

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها
دوشنبه ، ۹ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۹:۴۷

سالهاست که منطقه مسکونی ناژوان از طرف شهرداری جزو مناطق ویژه قرار داده شده و ناحیه وسیعی از آن  تحت عنوان << شش اصفهان  >> به صورت بایر و لم یزرع و محلی برای تجمع معتادان گردیده است . این مشکل از آنجا ناشی میشود که شهرداری در قسمت های وسیعی از ناژوان مسیر های قدیمی ابیاری باغات را تحت عنوان نوسازی معابر از بین برده و در نتیجه باغ های چند صد ساله  خشکیده و از حیز انتفاع افتاده است . از طرفی  در این ناحیه که زمانی بهترین به اصفهان  به عمل می آمد در اثر آلودگی آب زاینده رود امروزه حتی یک درخت به نیز به چشم نمی خورد .

 

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها
دوشنبه ، ۹ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۹:۴۶

چهارشنبه هفته پیش(29/02/89) به مناسبت مراسم هفته میراث فرهنگی با دیگر اعضای گروه  به باغ موزه چهل ستون رفته بودیم.پس از پایان مراسم و درهنگام بازگشت به جای اینکه بروم وعکس تکراری درکنار درختان چنارکهنسال بگیرم، به پشت کیوسک فروش محصولات فرهنگی- تاریخی  مستقر در محوطه رفتم.(جایی که هیچ گردشگری در هنگام ورود یا خروج  به محوطه کاخ ،بدان توجه نمی کند)

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها
دوشنبه ، ۵ اسفند ۱۳۹۲ ، ۱۵:۵۱

شماره ثبت فهرست آثارملي ايران:1251  18/09/54

نشانی: ميدان عتيق- خيابان هارونيه-كوچه مشير- نبش بن بست شهيد رضا تميزي

این خانه در حدود
۱۵۰ سال پیش توسط بزرگ خاندان وثیق انصاری(سرهنگ حسن وثيق انصاري)، رئیس مستوفیان دربار ظل السلطان حاکم اصفهان ساخته شده و از زیباترین خانه‌های دوره قاجار در این شهر به شمار می‌آید. نوع و ترکیب فضاهای مختلف این خانه و تزیینات مفصل و متنوع آن از ممیزات این بناست. مهم­ترین بخش خانه در جبهه شمالی خانه قرار دارد. در این جبهه، مطابق معمول خانه‌های اصفهان تالاری در میانه نشسته که در طبقه بالا دو گوشوار در طرفین خود دارد، اما بر خلاف معمول این تالار از پشت به تالار دیگری باز می‌شود که شاید مهم­تر از تالار نخستین می‌باشد. تالار اخیر به نوبه خود به دو تالار دیگر در طرفین خود باز می‌شود. هر یک از تالارهای چهارگانه این جبهه دارای تزیینات بدیع و زیبایی است.

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها
دوشنبه ، ۵ اسفند ۱۳۹۲ ، ۱۵:۵۰

نشانی : خیابان چهارباغ پائین-حدفاصل میدان شهدا و چهارراه تختی- کوچه پردیس

در زمان گذشت از این کوچه های تنگ و باریک که به محله سنبستان ختم می شود،متوجه وجود این خانه شدم.دیوار بیرونی آن خراب شده و دیواربلند آجری جایگزین گشته است.درب چوبی شکسته ای جلوی ان نصب شده که به هر صورتی که بود ازآن وارد خانه شدم همسایگان، نام مالک آنرا منعمیان گفتند.

از سبک معماری آن می توان دریافت که مربوط به دورۀ قاجار است.شاه نشینی با دو اطاق گوشواردر جهت شمال حیاط و اتاقهایی در دوطبقه درجهت غرب آن.

مجموعه مربوطه: باغ ها و خانه ها

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز191
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5095
mod_vvisit_counterاین ماه15949
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214897

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس