تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
برج و مناره و دروازه
جمعه ، ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ ، ۰۷:۱۰

در پانزده کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر اصفهان و در دشتی هموار روستایی وجود دارد به نام «وَلاشان». این روستا مدت‌ها است که به شهر تبدیل شده است. امروزه ولاشان یکی از محلات شهر ساحلی و زیبای «دُرچه» در حاشیه‌ی زاینده‌رود محسوب می‌شود.

برخی بر این نظر هستند که «ولاشان» در اصل از نام بلاش اول اشکانی گرفته شده است و در ابتدا بلاشان یا بلاشگرد تلفظ می‌شده است و بنا براین عقیده این روستای باستانی شکارگاه این پادشاه بوده است. آن‌چه در بدو ورود به ولاشان چشم‌نوازی می‌کند

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه
دوشنبه ، ۲ آذر ۱۳۹۴ ، ۱۰:۰۷

این مقاله به معرفی کبوترخانه ها به عنوان سازه ای چند منظور در نظام کشاورزی سنتی ایرانی می پردازد. در این مقاله به برخی از فنون ساخت کبوترخانه ها اشاره می شود و کارکردهای کبوترخانه ها به مثابه یک فناوری برآمده از فرهنگ ایرانی- در برآوردن نیازهای انسانی در محدودیت های محیطی و اقلیمی مورد تدقیق قرار می گیرد. همچنین در این مقاله تلاش می شود با مرور ادبیات مربوط به کبوترخانه ها پاسخ های تقریبی برای برخی از پرسش ها ارائه گردد. یافتن پاسخی برای خاستگاه تمدنی کبوترخانه ها و قدمت تاریخی آنها نتایجی را در برداشته که گمامه زنی ما را قریب به یقین نموده است و توانسته ایم برای یکی از پرسش های اساسی پژوهشگران در این زمینه پاسخی هرچند موقت ارائه نماییم.

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه
چهارشنبه ، ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۰:۱۹

4-منار چهل دختران
مسیرهای دسترسی
۱:خيابان كمال-بازارچه حاج ميرزا باقر
۲:خیابان کمال-انتهای کوچه سرطاوه-سمت راست کوچه شهیدمجتبی دشتی

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه
دوشنبه ، ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۰۹:۴۸

مناره ها پیش از اسلام:
اولین مناره‏ى بنا شده مناره اسكندريه با ارتفاع دويست و سى ذرع بوده است.
مناره ها ی اسلامی:

مناره در دوران اسلامي نام (ماذنه) به خود گرفت ولي اين به آن معني نيست كه مؤذن حتما بر بالاي آن اذان بگويد. به همین دلیل بعضى از مناره ‏ها یی را كه در آن چنين جائى ساخته نشده مربوط به پيش از اسلام مي دانند. بيشتر مساجدي كه در قرون اوليه اسلام ساخته شده اند, مناره هم داشته است.مانند مسجد جورجير اصفهان كه نوشته‏ اند مناره آن بيش از يكصد متر بوده يا مناره ی مسجد شهرستان كه اينك اثرى از مسجد و مناره آن ديده نمي شود. وجود چنین مناره هایی نشان از اهمیت آنها به عنوان یک مرکز دیدبانی و علامت دهی در هنگام دفاع از شهر در مقابل دشمنان بوده است.

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه
دوشنبه ، ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۰۹:۴۳

تعریف مناره:
مناره یک سازه ی قائم در معماری است که سطح تماس آن با باران کم بوده و به همین دلیل از مستحکم ترین بناها می باشد. خاصیت ارتعاشی مناره ها از دیگر علل حفظ و استحکام آنهاست.
فلسفه مناره:

كلمه مناره مصدر ميمى است از فعل نار ثلاثى مجرد و منامه و معنى اسم مكان مي دهد يعنى جاى روشن. بنابر این مناره جاي نور و روشنايي را گويند. جايي كه آتشفروزان و فانوس آويزان بر بالاي آن مسافرين را در شب راهنمايي و ساكنين اطراف خودرا نور مي‌بخشيده است.

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه
دوشنبه ، ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۰۹:۴۰

منارجنبان اصفهان در 6 کیلومتری مسیر جاده اصفهان – نجف آباد در روستایی به نام کارلادان قرار دارد. کارلادان در اصل گارلادان ( گار + لا + دان ) بوده است. گار به معنی پایین افتادگی است و لا به معنی فرونشسته از آب یا ماسه و یا نوع خاک آن منطقه است. کارلادان یکی از روستاهای مشهور ماربین است که بلوکی سرسبز و پر برکت از شهر اصفهان بوده و عموم جهانگردان ایرانی و عرب و مورخین قرن دوم به بعد در کتابهای خود به تفصیل از آن سخن گفته اند؛ و بیان شده که این محل صفای مخصوصی دارد، درختان آن در هم تنیده که هیچ وقت آفتاب در آنها درستی نمودار نیست، ریزش آب از دو طرف و صدای خوش آن و آب و هوای این قسمت و بوی معطر میوه « به » در پائیز به راستی سحرانگیز است  در انسان تغییر حالتی پدید می آورد که بدون اغراق مصداق شعر صدرالدین خجندی است:

ماربینش که نسخه ارم است               آفتاب اندرو درم درم است

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه
دوشنبه ، ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۰۹:۳۸

5- منار باغ قوشخانه
ديرينگي
اين مناره روزگاري بيرون از دروازه طوقچي قرار داشت.اين مناره درقديم يكي از دو مناره اي بوده كه در طرفين مسجدي بنام مسجد بابا سوخته يا مصلي قرار داشته و يكي از آنها ازبين رفته است.
مناره قوشخانه را طوقچی و به واسطه مجاورت آن با آرامگاه علی بن سهل، مناره علی بن سهل نیز می ‌نامند. این مناره درمنتهی الیه شمالی محله جوباره واقع شده  كه  دارای تزیینات کاشی کاری بسیار زیبایی می باشد. قسمتی از تارک مناره و تزیینات کاشی کاری آن فرو ریخته است وجه تسمیه آن به قوشخانه به مناسبت مجاورت آن با یکی از باغ‌های سلطنتی دوره شاه عباس اول صفوی است که مراسم اعطاي خلعت از طرف پادشاهان صفوي در اين باغ به عمل مي آمده است و ضمنا باز هاي شکاري پادشاهان صفوي در اين باغ نگهداري مي شده اند. با توجه به تزئينات و شیوه معماری زمان بنیاد آن را سده هشتم هجری و یادگار دوره ایلخانی می‌دانند.

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه
دوشنبه ، ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۰۹:۳۷

4-منار  دارالضیافه
نشاني: خيابان كمال- مقابل شهرداري منطقه 3
در طرفین کوچه‌ای بنام حاج کاظم درمحله جویباره اصفهان دو منار مرتفع مدور معروف به منارهای دارالضیافه قرار دارند که در قرن هشتم هـ.ق ساخته شده اند و نام دیگر آنها منارهای دارالضیا ء می باشند. اين مناره ها باقي مانده سر در كاروانسرایی مي باشد.
کتیبه منارها ریخته وتاریخ دقیق ساخت آنها معلوم نیست . تزیینات کاشیکاری آن به سبک دوره مغول است . شبها بر فراز منارها آتش می افروختند تا مسافران از راه دور اصفهان ر ا ببینند و مسیر خود را گم نکنند . بنابراین به این دو منار زیبا دارالضیاء می‌گفته‌اند .
متأسفانه در سالهاي اخيربه علت نفوذ رطوبت، پي هاي اين بنا به شدت در حال آسيب ديدن است  كه در پست زير گزارش  آن آمده است.

مجموعه مربوطه: برج و مناره و دروازه

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز187
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5091
mod_vvisit_counterاین ماه15945
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214894

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس