تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
قاجار
چهارشنبه ، ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ ، ۰۸:۴۳

مروری بر تاریخ مطبوعات اصفهان از انقلاب مشروطه تا کودتا (1285 ـ 1299 هـ.ش)

نویسنده: سیدرضا طباطبایی

ناشر: نهضت

تاریخ چاپ: 1393

مکان چاپ: اصفهان

تعداد صفحات: 312

در این کتاب تلاش شده تا در طی سه فصل دیدگاه روزنامه‌نگاران نسبت به موضوعات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، فرهنگی، قضائی و علمی و همچنین نحوۀ عملکرد، طول مدت انتشار نشریات، مواضع آنان در مسائل جاری کشور، چگونگی مواضع آنها در تحولات مشروطۀ اول و حوادث بعدی تا کودتای 1299 و مسائلی از این دست، بررسی و به آن پاسخ داده شود.

مجموعه مربوطه: قاجار
دوشنبه ، ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ، ۱۰:۰۳

مراسم عروسی در چهلستون - حدود سال 1260 خورشیدی

با توجه به اینکه مراسم عروسی در چهلستون برگزار شده و این بنا در مجاورت خانه ظل السلطان بوده است، باید عروسی یکی از خانوده های سرشناس باشد.

عکس از: ارنست هولتسر (Ernst Hoeltzer)

مجموعه مربوطه: قاجار
يكشنبه ، ۳ آبان ۱۳۹۴ ، ۱۸:۴۲

ارنست هولتزر" یکی از پیشگامان عکاسی در ایران به شمار می‌رود که در طول بیش از سه دهه اقامت در ایران مجموعه‌ای با ارزش از ابعاد مختلف زندگی در عصر ناصرالدین شاه قاجار عکاسی کرد.

به گزارش مجله تاریخ فرادید، ارنست هولتزر یکی از نمونه‌های نادر تاریخ عکاسی ایران به شمار می‌رود. او عکاس و مهندس آلمانی بود که به ایران آمد و از شدت علاقه به کشورمان تصمیم گرفت به کشور خود بازنگردد و برای همیشه در اینجا بماند.

مجموعه مربوطه: قاجار
يكشنبه ، ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ، ۲۰:۵۶

ظل السلطان حاکم اصفهان در عصر ناصرالدین شاه قاجار در تاریخ به دو چیز شناخته می‌شود؛ ظلم و ستمی که در طول زمامداری 34 ساله خود بر مردم روا داشت و دیگر تخریب گسترده بناها و آثار تاریخی برجسته برجا مانده از دوران صفویه. سلطان مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان شاهزاده و حاکم اصفهان در عصر زمامداری ناصرالدین شاه یکی از ظالم ترین حاکمان عصر قاجار بود که برخی بازماندن او از تخت سلطنت را دلیل آن همه خشم و جنون می‌دانند.

مجموعه مربوطه: قاجار
يكشنبه ، ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ، ۲۱:۱۷

سفر شاه و اطرافیانش به اصفهان و وقایع پیش‌آمده در آن، در سقوط امیرکبیر و تقویت مخالفان هوادار قتل او در دربار ناصری نقش داشت. سفری که در رجب ۱۲۶۷ قمری صورت گرفت و اختلافاتی خانمان‌برانداز در میانۀ امیر و شاه پدید آورد. یش از این سفر که در جریان آن، شاه از همراهی تمامی اعضای مهم خاندان قاجار به علاوه سفرای روس و انگلیس و عثمانی برخوردار بود، «همراهی جیران، سوگلی شاه موجبات ناخشنودی مادر شاه را - که سر سازگاری با جیران نداشت - فراهم ساخت.

مجموعه مربوطه: قاجار
جمعه ، ۸ اسفند ۱۳۹۳ ، ۱۷:۰۲

سفرنامه اصفهان نوشته شیخ عیسی لواسانی است که به شماره 1634 که در مرکز احیاء میراث اسلامی نگهداری می-شود. از این سفرنامه جز نسخه یاد شده، در جایی نشانی دیده نشده است. گزارش مربوطه، از سال 1302 و زمانی است که وی در سن 25 سالگی به اصفهان مسافرت کرده است.

مجموعه مربوطه: قاجار
شنبه ، ۲ اسفند ۱۳۹۳ ، ۱۶:۵۹

ارنست هولتزر مهندس و عکاس آلمانی از عکاسان پیشگام نیمهٔ دوم قرن نوزدهم میلادی بود که در عصر حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار به ایران آمد و 20 سال از عمر خود را در اصفهان گذراند.هولتزر در ۷ ژانویهٔ ۱۸۳۵ در روستای "کلاینشمالکالدن" از توابع شهر تورینگن زاده شد. و در سال ۱۸۶۲ پس از آنکه به استخدام دولت انگلیس درآمد، مأمور شد به اصفهان برود و مدیریت تلگرافخانهٔ این شهر را برعهده بگیرد. او در دوران اقامت در اصفهان آنقدر مجذوب زندگی در این شهر شد که پس از پایان مأموریتش با یک دوربین عکاسی به اصفهان بازگشت. وی در بازگشت به ایران در ۱۸۷۰ با مریم حق‌نظر از ارمنیان ایران ازدواج کرد و در همین شهر زندگی خود را اغاز کرد.

مجموعه مربوطه: قاجار
دوشنبه ، ۱۵ دی ۱۳۹۳ ، ۱۱:۴۶

در كتاب تاريخ سرگذشت مسعودي به قلم ظل‌السلطان نوشته شده است (صفحه 133- چاپ اول).

 

"........... گويند پس از افاغنه هنگامي كه نادر بر اصفهان پيروز شد .... هفتاد هزار طلاب كه از دولت ايران مواجب مي‌گرفتند مواجب آنها را بكلي قطع كرده رؤساي طلاب نزد او بناليدند كه اين‌ها لشكر دعا هستند ، چرا بايد سلطان نان آنها را قطع كند و موقوفات آنها را ضبط ......... ؟

 

نادرشاه افشار در جواب حضرات گفت: وقتي ششهزار افغان بي‌سر و پا بر ايران و پايتخت ايران غالب شدند آن وقت دو كرور مخلوق اصفهان و صد هزار طلاب علوم چرا جواب ششهزار افغان... برهنه و دو هزار گبر بي‌سر و پا را ندادند؟"

 

مجموعه مربوطه: قاجار

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز190
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5094
mod_vvisit_counterاین ماه15948
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214897

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس