تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
شهر و روستا و محلات
شنبه ، ۴ مهر ۱۳۹۴ ، ۱۰:۴۴

قلعه ی شاهدز

قلعه شاهدژ برفراز قله کوه صفه بود که در زمان سلجوقیان با ورود یکی از طرفداران حسن صباح بنام عبدالملک عطاش و نفوذ و دعوت مخفیانه وی سرانجام تبدیل به یکی از قلعه های اسماعیلیون شد و نهایتا با درگیری شدید سپاهیان سلجوقی قلعه ویران و عبدالملک عطاش دستگیر و اعدام شد.

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات
يكشنبه ، ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ ، ۱۹:۰۳

کوه صفه

صوفه برگرفته از واژه صوف به معنی پشم در زبان تازی بر پایه ی این فرض است که در آنجا زاهدانی گوشه گیر درکنار دو چشمه کوچک در شمال خاوری موه زیسته اند و آنان بنا به رسم وعادت جامه پشمین میپوشیدند و این نام یعنی کوه پوشندگان جامه های پشمین. از لفظ صفه به معنای ایوان برفراز صخره و مخفف شده ی صفا به معنای چشم انداز زیبا هم یاد میکنند.(میناسیان، 1387،29)

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات
يكشنبه ، ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ ، ۰۹:۰۸

خلع شاه تهماسب در هزارجریب رخ داد:

طهماسبقلي خان(نادر) پس از رؤيت متن معاهدة شاه طهماسب با دولت عثماني آنچنان خشمگين شد كه دست از فتوحات خود در افغانستان برداشته و عنان بجانب اصفهان راند و چون بشهر نزديك شد عريضه اي بحضور شاه فرستاد و او را از حركت و قرب وصول خود آگاه نمود.

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات
سه شنبه ، ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ ، ۱۰:۴۸

تاریخچه‌ی باغ هزار جریب:

شاه عباس در دهمين سال سلطنتش (۱۰۰۶ ﻫ . ق) پايتخت را از قزوين به اصفهان منتقل و شروع به آبادي اين شهر نمود. در زماني كه چهارباغ پايين و بالا را احداث نمود، در انتهاي چهارباغ بالا در سمت غرب نيز باغ و قصر هزار جريب ساخته شد.  اطلاعات اوليه در مورد باغ هزار جريب كه ابتدا به دليل انتساب آن به شاه عباس اول به باغ «عباس آباد» مشهور بود، را اسكندر بيك تركمان ارائه مي دهد.

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات
شنبه ، ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ، ۱۰:۱۳

احداث باغهاي وسيع ميوه با درختهاي آرايشي مانند چنار و كاخ و سرو در اصفهان پايتخت صفويه از جمله باغ هزار جریب يكي ديگر از جنبه‌های رستاخيز ذوقي و هنري دوران شاه عباس اول است، سلطنت اين پادشاه كه از 996تا1038 هجري قمري طول كشيد دورة شكوفان ايران است. در این مقاله به شرحي بر باغ هزارجریب كه در عهد صفويه احداث شده‌ می‌پردازیم و وصف آن ازقول: پيترو دلاواله ـ سانسون، شاردن، تاورنیه و مادام دیولافوا، جملي كارري بیان می‌کنیم. ضمن این که نگاهی بر وصف برج‌های کبوتر این منطقه و آثار بر جای مانده در کوه صفه خواهیم داشت و در نهایت به بررسی روند تخریب یا بازسازی باغ هزار جریب در دوره‌های بعد از صفویه و شرح وقایع در آن خواهیم پرداخت.

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات
سه شنبه ، ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ، ۰۷:۵۹

 

ساکنان و اصناف:

ساکنان این خیابان از اقوام لُر (الوار) بودند که در قسمت میانه خیابان فروغی می‌باشد. طایفه شهبازی در محله دستگرده هستند. ، که خودشان لر  هستند. از اول خیابان تا محله شهشهان فارس بودند. طایفه شیران بین خیابان فروغی تا مسجد سید ساکن هستند. ایلخان آن طایفه شخصی بود به نام اسدالله خان شیران که  9 پسر داشت. (مصاحبه‌های  شماره 3 و 1) .  این خیابان  دارای اصناف مختلفی مانند قصابی، نانوایی و بقالی می باشد(مصاحبه  شماره 3).

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات
يكشنبه ، ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ، ۲۰:۵۸

آشنایی با محله لبنان:

اصفهان شهری است که در حال حاضر در دو طرف زاینده رود قرار گرفته است. از طرف شرق به خوراسگان و از طرف غرب به کوه آتشگاه و از طرف شمال به منطقه برخوار واز طرف جنوب به کوه صفه محدود می شود. محله لبنان که در نقشه های قدیمی به چهار قسمت لبنان و لبنانچی و صحرا و  سه پله تقسیم شده و در منطقه‌ای فی ما بین غرب و جنوب شهر اصفهان و در کناره زاینده رود قرار گرفته است.

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات
يكشنبه ، ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ، ۲۰:۵۸

معانی لنبان:

برای لنبان معانی مختلفی به نطر رسیده که به صورت خلاصه ذکر می‌شود:

1) لنب به معنای بزرگ و لنبان به معنی بزرگان که به اعتبار سکونت بزرگانی در آن به این نام شناخته شده و اصطلاح رئیس لنبان در اشعار قدما شاهد بر این است.

2) لنباندن در لغت به معنی لقمه نرم و بزرگی را با اشتها فراوان خوردن.

مجموعه مربوطه: شهر و روستا و محلات

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز179
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5083
mod_vvisit_counterاین ماه15937
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214886

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس