تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
لهجه و گویش
شنبه ، ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ، ۰۹:۴۷

نام کتاب: یه وَخدی بود

نام نویسنده: حسن رشتیان

انتشارات: چهارباغ

اصفهان از دیرباز مهد هنر و فرهنگ و تمدن ایران و جهان بوده است. ساكنان این شهر، مردمی هنرمند و هنرپرور و سخت‌كوش بوده و به هوشمندی و هنروری شهره آفاق. زبانشان پهلوی فارسی و به یكی از خوش‌طنین‌ترین گویش‌های آن زبان صحبت كرده و می‌كنند. این گویش متاسفانه به دلیل صنعتی شدن زندگی، تحت تاثیر دیگر گویش‌های زبان فارسی و خارجی قرار گرفته و چه بسا در آینده‌ای نزدیك این گویش به مخاطره بیفتد و مردم شهر گویش خود را فراموش نماید. بر این اساس استاد حسن رشتیان در كتاب حاضر، تاریخ كهن و معاصر اصفهان را با گویش اصفهانی به شیوه فولكلوریك در چهارصد و شصت و دو بیت به نظم درآورده است.

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش
پنجشنبه ، ۱۲ آذر ۱۳۹۴ ، ۰۹:۵۶

هدف از انتشار گنجینه گویشهای ایرانی، ارائه مواد خام از گویشهای اصیل ایرانی است که میتواند مورد استفاده زبان شناسان و مردم شناسان قرار بگیرد.

گنجینهٔ گویش‌های ایرانی عنوان عمومی مجموعه فرهنگ‌هایی است که نخستین دفتر آن در سال 1384 با عنوان گنجینهٔ گویش‌شناسی فارس به همّت آقای عبدالنبی سلامی در فرهنگستان منتشر شد و تاکنون شش دفتر آن به سرانجام رسیده‌است و پیش‌بینی می‌شود که تعداد آن به هشت دفتر نیز برسد. هدف از انتشار گنجینهٔ گویش‌های ایرانی، که درواقع ادامهٔ همان کار پیشین در دیگر استان‌های ایران است، صرفاً ارائهٔ مواد خام (حدود 2500 واژه و 100 جمله) از گویش‌های اصیل ایرانی است که می‌تواند از جنبه‌های مختلف آوایی، صرفی، نحوی، واژگانی و معنایی مورد بررسی قرار گیرد و پژوهشگران عرصه‌های گوناگون، به‌خصوص زبان‌شناسان و مردم‌شناسان از آن بهره گیرند.

گنجینهٔ گویش‌های ایرانی بر اساس پرسش‌نامه‌ای فراهم آمده که در وبگاه فرهنگستان تحت عنوان «راهنمای گردآوری گویش‌ها» موجود است. این پرسش‌نامه درواقع الگوی گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی برای گردآوری مواد خام گویش‌های ایرانی است.

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش
شنبه ، ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ، ۱۰:۲۹

کتاب: زیر آسمان اصفهان: لهجه، رسوم و سنت‌ها در اصفهان

پدیدآورندگان : نویسنده: احمد مدنی

ویراستار: علیرضا پلاسید

ناشر : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

محل نشر : تهران

تاریخ نشر :1390

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۸:۴۳

الف-آوا ها-بخش دوم

3-در اصفهانی علاوه‌بر واکه‌های مرکب [ou] و [ey] که در فارسی استاندارد نیزوجود دارد مانندdey (دی) و zouq (ذوق)،دو واکه ی مرکب دیگر به صورت های  [au]  و   [âu]    نیز دیده می‌شود، مانند hau (هوو) و kâu (کاهو).اجزای این دو واکه در فارسی استاندارد هر یک هسته ی یک هجای جداگانه قرار گرفته و بین آن‌ها همخوانی واقع می‌گردد،

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۸:۳۹

-ابدال همخوان

1-1-1-ت

"ت" به "د" در مجاورت همخوان های "ف،خ،ش" ،به ویژه وقتی پس از آن واکه بیاید:

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۸:۳۷

فرآیندهای آوایی

در آواشناسی ،تغییرات آوایی زبان را "فرآیندهای آوایی "می نامند که مهمترین آنها عبارتند از: ابدال،حذف،اضافه و قلب.

لهجه‌ی اصفهانی با فارسی استاندارد از نظر فرآیندهای آوایی فرقهای بسیاری دارد که قسمت اعظم آنها در ادامه خواهد آمد:

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۸:۳۵

ب-واحدهای زبرزنجیری

در آواشناسی، واکه‌ها و همخوان‌ها را واحدهای زنجیری می‌نامند، چون در زنجیره‌ی گفتار به دنبال یکدیگر قرار می‌گیرند. ولی سایر مختصه‌های آوایی که همراه واحدهای زنجیری تولید می شوند، واحدهای زبرزنجیری نامیده می‌شوند. عمده‌ترین واحدهای زبرزنجیری عبارتند از: تکیه،زیر و بمی،نواخت(تون)،آهنگ،درنگ،وزن.

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش
دوشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۸:۲۸

آواها

در مقایسه‌ی لهجه‌ی اصفهانی با فارسی استاندارد، از نظر آواها (واکه و همخوان) به جز موارد زیر، تفاوت‌های قابل توجه دیگری وجود ندارد:

مجموعه مربوطه: لهجه و گویش

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز190
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5094
mod_vvisit_counterاین ماه15948
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214897

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس