تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
دانشمندان
جمعه ، ۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۹:۴۰

ابوالقاسم فِندِرسكي، معروف به ميرفندرسكي از حكيمان و عارفان اماميه است كه در حكمت طبيعي، الهي، رياضي و همه علوم عقلي تبحر تمام داشته و از بزرگان زمان خود بوده است.

ميرفندرسكي با شاه عباس صفوي و شاه صفي و از علما با "شيخ بهايي"، "ميرداماد" و "ملاصدرا" معاصر بود. وي در نزد سلاطين و همه طبقات مردم از احترام بسياري برخوردار بود، با اين حال از همنشيني با بزرگان دوري مي كرد و بيشتر زمان خود را با درويشان و فقيران مي گذراند.

مجموعه مربوطه: دانشمندان
جمعه ، ۸ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۹:۱۶

با سرو قدی تازه تر از خرمن گل                 از دست منه جام می و دامن گل
زان پیش که ناگه شود از باد اجل               پیراهن عمر ما چو پیراهن گل
28 اردیبهشت ماه مصادف است با سالگرد تولد حکیم فیلسوف حجت الحق خواجه عمر خیام نیشابوری .
اینکه کدام یک از اشعار منسوب به او را خودش سروده یا کدام یک از کتابهای منسوب را خودش نگاشته تنها زمینه های تحقیقاتی درباره ی وی نیست که به همین اندک کفایت کنیم و هر سال در این روز یک سری مطالب تکراری از سایتهای دیگران جمع آوری کنیم و خوشحال باشیم که برای فرهنگ ایران زمین کارکردیم . خیام کسی بود که معادلات سه مجهولی حل می کرد ما چه معادلاتی حل می کنیم ؟؟ .. خیام ستارگان را رصد می کرد و تقویم می ساخت ما چند بار به آسمان بالای سرمان نگاه کرده ایم ؟؟!!! کمی بیطرفی می خواهد تا به این نتیجه برسیم که خیام قرن 5 هجری از ما که در قرن 15 هجری داریم زندگی می کنیم جلوتر بوده و بهتراست به جای اینکه بخواهیم دانش خودمان را به کشورهای تراز اول دنیا برسانیم نخست به اندازه خیامها و پورسیناها و ... اهل تحقیق و کنکاش باشیم تا بتوانیم از دانشی که امروزه در دنیا وجود دارد بهترین استفاده را ببریم . تنها از بر کردن دانش دیگران هیچ کمکی به ما نخواهد کرد .برای آشنایی بیشتر می توانید به سایت www.khayyam.info سربزنید.

مجموعه مربوطه: دانشمندان
سه شنبه ، ۸ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۹:۳۹

جمال الدین عبد الرزاق اصفهانی را همه به عنوان یک شخصیت ادبی قرن ششم می شناسند .. اما بد نیست بدانید که وی یک جنگجوی دلاور نیز بوده است . ماجرا از این قرار است که << سلطان تکش خوارزمشاه در 590 ه ق  به  جنگ با طغرل سلجوقی آمد و طغرل به غرور نیروی خو د  صبر نکرد تا همه سرداران و قشونش جمع آیند و  در میدان جنگ هم با جسارتی که داشت پیش افتاده و در حال مستی  اشعار فردوسی را می خواند و حمله می برد و در یک در گیری کشته می شود و سپاهش شکست می خورد در این میان جمال الدین عبدالرزاق که در سپاهیگری هم یگانه عصر بود  در این جنگ اسیر  میشود و او را به نزد خوارزمشاه می برند . سلطان تکش از او می پرسد ..طغرل با آن همه لاف و شجاعت  چه شد  که به یک حمله شکست خورد ؟وی بدیهه جواب داد:
ز بیژن فزون بود هومان به زور                    هنر ناید چو بر گشت هور

آثار قبر طغرل هنوز در  ری   باقی است.
به نقل از تاریخ اصفهان و ری ...   شیخ حسن جابری انصاری

 

مجموعه مربوطه: دانشمندان
يكشنبه ، ۶ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۳:۱۸

1- اسکیلاس- دوره هخامنشی(داریوش) - دریانورد ،مهندس وسازنده قنات

2- آرتاخه- دوره هخامنشی(خشایار)- مهندس و سازنده کانال آتوس

3- برازه- دوره ساسانی(زمان فرمانروایی اردشیر) -مهندس و احیاء کننده شهر فیروز آباد

4- فرغان- دوره ساسانی- سازنده طاق کسری

مجموعه مربوطه: دانشمندان
يكشنبه ، ۶ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۱:۵۵

درسال،1000فرهادخان مأمور به جنگ با عبدالمؤمن خان ازبک شد.در نیشابور از پیش سپاه ازبک برخاسته،اکثر احمال و اثقال گذاشته متوجه عراق گردید.

مجموعه مربوطه: دانشمندان
يكشنبه ، ۶ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۱:۵۵

یکی ازمنجمان مشهوردوران سلطنت شاه عباس اول(995-1038ه)،جلال الدین محمد یزدیست که به ملاجلال منجم معروف شده است.
ملاجلال در علوم فلکی وتنجمی درعهد خود استادی نامداربود ومیان اقران ازهمه پیش،به همین سبب به دربار راه یافت وسالها در سفر،حضر،جنگ،صلح،بزم و رزم با شاه عباس همراه وهرگز از او جدا نمی گردید وشاه در هرکار مهم با ملا جلال مشورت می کرد و بی صوابدید او تصمیم قاطع نمی گرفت.

مجموعه مربوطه: دانشمندان

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز190
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5094
mod_vvisit_counterاین ماه15948
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214897

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس