تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
علما و شهدا
يكشنبه ، ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ ، ۲۱:۱۹

استادان

نام برخی از اساتید شیخ بهایی از این قرار است

1. فقه و اصول، تفسیر، حدیث و ادبیات عرب را نزد پدرش شیخ عزالدین حسین عاملی.
2. منطق و کلام و معانی و بیان و ادبیات عرب را نزد عبدالله بن شهاب‏الدین حسین یزدی، معروف به ملاعبدالله یزدی
3. ریاضی، کلام و فلسفه را از مولانا افضل قاینی مدرس سرکار فیض کاشانی فرا گرفت.

مجموعه مربوطه: علما و شهدا
يكشنبه ، ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۹:۳۷

وي در سال 549  (ه.ق) در قريه سهرورد يا قريه قوش خدابنده زنجان ديده به جهان گشود. اولين آموخته هاي او در شهر مراغه نزد مجدالدين جيلي بود. سهروردي نزد جيلي، فقيه مشهور آن زمان فقه را آموخت و در همانجا و نزد همين استاد با فخر رازي، منتقد بزرگ فلسفه مشا» همدرس بود. با آنکه اين دو از نظر علمي تفاوت هاي آشکاري با يکديگر داشتند اما دوستي و قرابتي عجيبي ميان اين دو برقرار بود. سهروردي پس از تکميل تحصيلا ت به اصفهان رفت تا نزد ظهيرالدين فارسي، علم منطق را بياموزد. او در همين شهر بود که براي نخستين بار با افکار ابن سينا  روبه رو شد و پس از مدتي تسلط خاصي بر آن پيدا کرد.

مجموعه مربوطه: علما و شهدا
يكشنبه ، ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۹:۳۲

تولد، خاندان و سالهای اولیه ی زندگی :

در شب 17 ربیع الآخر 1262 ھ ق پا به عرصه ی گیتی نهاد. پدرش مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد باقر نجفی فرزند مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد تقی صاحب کتاب ارزشمند و دقیق ( هدایته المسترشدین ) است. مادر آقا نجفی دختر آیت الله سید صدرالدین صدر که از علما و مراجع بزرگ عالم اسلام بوده می باشد. آقا نجفی با زندگی در چنین خاندان روحانی و با نفوذی سالهای اولیه ی زندگی را تحت تعالیم اولین استاد خود یعنی پدر فاضل، دانشمند و مجاهدش سپری نمود. مرحوم آیت الله شیخ محمد باقر نجفی در رأس اصلی ترین حوزه علمیه دینی آن روز ایران یعنی حوزه علمیه اصفهان قرار داشته و منزل وی محل تردد علما و دانشمندان بنام عصر شد.
آقا نجفی از همان اوان کودکی و نوجوانی شخصیت های بزرگی را در محضر پدر فاضل و مجاهدش مشاهده نمود.

مجموعه مربوطه: علما و شهدا
يكشنبه ، ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ ، ۱۹:۲۵

بهاءالدین محمد بن عزالدین حسین بن عبدالصمد بن شمس الدین محمد بن حسن بن محمد بن صالح حارثی همدانی عاملی جبعی (جباعی) معروف به شیخ بهائی (۸ اسفند ۹۲۵ خورشیدی، بعلبک تا ۸ شهریور ۱۰۰۰ خورشیدی، اصفهان) دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت.
در حدود ۹۵ کتاب و رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان ، فقه ، مهندسی و هنر بر جای مانده است. به پاس خدمات وی به علم ستاره‌شناسی یونسکو سال ۲۰۰۹ را به نام او سال نجوم و شیخ بهایی نامگذاری کرد.

مجموعه مربوطه: علما و شهدا
سه شنبه ، ۸ بهمن ۱۳۹۲ ، ۲۰:۳۸

سیدعلی نقی فیض الاسلام :
عالم محقق، فقیه و ادیب سیدعلی نقی سده ای اصفهانی، معروف به فیض الاسلام، از دانشمندان متأخر اصفهان است وی با شرح و ترجمه نهج البلاغه به فارسی و شش مجلد، با طرزی جالب و جاذب خدمت بزرگی به فرهنگ اسلام و ایران نموده که بسیار مورد توجه و استفاده عموم مردم قرار گرفته است. از دیگر اثار او، ترجمه ی صحیفه ی سجادیه، شرح و ترجمه قرآن به فارسی در سه مجلد به نام قرآن عظیم  است.

محمدرحیم خان سده ای (بانی و مؤسس مسجد رحیم خان اصفهان) :
رحیم خان فرزند ارشد باقرخان سده ای و دو برادر دیگر او به نام های کریم خان و محمدحسن خان به روزگار پادشاهی ناصرالدین شاه منشأ خدمات بسیاری بوده اند.

مجموعه مربوطه: علما و شهدا
سه شنبه ، ۸ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۹:۵۸

دون شک شیخ بهایی (متولد 953 ق ) یکی از نوابغ و شخصیت های  بارزعلمی ودینی عصر پرشکوه صفوی بوده است . وی همراه خانواده اش در کودکی از جبل عامل واقع در لبنان فعلی به ایران مهاجرت کرد .

سخت گیریهای مذهبی از ناحیه حکام عثمانی از یک طرف و استقبال دوات نوبنیاد و شیعه مذهب صفوی  از طرف دیگر باعث شد این خاندان همانند دیگرافراد به ایران آمده و به مراتب عالی  دست یابند. شیخ بهایی در علوم متعددی از جمله شعر و ادب –فقه – تفسیر- علوم ریاضی و دانش های دیگر تبحر یا فت که نشان دهنده اوج  محیط علمی و دانش ایرانیا ن در آن مقطع بوده است.وی شاگردان زیادی نیز تربیت کرد که معروف ترین آنها   محمد تقی مجلسیی -  ملامحسن فیض کاشانی و نظام الدین ساوجی هستند.  آثار علمی زیادی نیز از وی به جا مانده است   جامع عباسی-  تشریح الافلاک- خلاصه الحساب و  فوایدالبیان  از مهمترین تالیفات شیخ است. وفات وی به سال 1030 ه-ق بوده است.

مجموعه مربوطه: علما و شهدا
سه شنبه ، ۸ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۹:۲۵

خانواده جابری  انصاری در  تاریخ
جابری انصاری خانواده ای با قدمت بیش از یکهزار وچهارصد سال است،   برای اینکه به بزرگی این سابقه پی ببرید کافی است که فقط پنج نفر از اجدادخود را به یاد بیاورید ویا دنبال نوشته ای بگردید که نام چندنفری از اجداد شما را با دلیل و مدرک  به شما معرفی کند.  شیخ حسن خان جابری انصاری جزو معدود افرادیست که میتواند   اجداد خود را الی صدر اسلام بشمارد.
وی دارای تالیفات زیادی است که از  مهمترین آنها   میتوان  از  «    تاریخ اصفهان و ری و همه جهان    »  نام برد .

مجموعه مربوطه: علما و شهدا
يكشنبه ، ۶ بهمن ۱۳۹۲ ، ۱۳:۰۴

بخش اول : از سده اول هجری تا قبل ازدوران صفویه

1- سلمان فارسی :

بی شک یکی از افتخارات ایرانیان وجود سلمان به عنوان یکی از صحابه راستین ومخلص پیامبر اکرم (ص) وامام علی بن ابی طالب علیه السلام است . سرگذشت سلمان حکایت ازحقیقت جویی وحقیقت گویی اودرطی حیات پربرکتش بوده است .

مجموعه مربوطه: علما و شهدا

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز191
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5095
mod_vvisit_counterاین ماه15949
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214898

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس