تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
دوشنبه ، ۹ تیر ۱۳۹۳ ، ۱۹:۴۹

معرفی پلهای ساخته شده بر روی رودخانه زاینده رود -پل مارنان

نوشته شده توسط  محسن بریحی
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

پل مارنان پیوند دهنده بخش پایان یافته غرب اصفهان

جایگاه :پهلوگاه پردیز ناژوان درنیمروزباختری شهر اصفهان
دیرینگی: شاه سلیمان صفوی دستیاری سرفرازیکی ازتوانگران ارامنه
نوع گَرتِه: 17 چشمه با تاغ جناغی،آب برهای نیم پرهون با بالانهای بزرگ
ساختمانمایه : سنگ با اَژند ساروج درشالوده ها وبستر رودخانه ،آجربا اَژند گچ وخاک درتاقها وبدنه ها
پیرایه :ندارد


پیونددهنده دو ساحل اپاختری و نیمروزی رودخانه در باختری ترين قسمت شهر اصفهان بوده شكل امروزي اين پل با نماي ساختماني عصر صفوي تغيير اساسي نكرده است ولي تعميرهای زیادی برروی آن انجام گشته است.
این پل در اصل ماربین نام داشته كه خود ماربین اسم تصحیف «مهربین» از فرهنگ اوستایى است وچون قرنها قبل ازظهور زرتشت معبد مهرپرستان برفرازکوه آتشگاه ازتمام روستاهای اطراف آن بینش می شده است، نام این بلوک هم مِهربین بوده که با دگرگون نوشتن واژه این نام درزبان پهلوی ساسانی به ((ماربین))دردورۀ ساسانیان وبه دنبال آن درطول 15 قرن تاریخ اسلامى ایران پیوسته به همین نام شناخته شده و در باختری ‏ترین قسمت شهر اصفهان بوده است.
روستاهای آباد وسرسبزماربین ازطریق پل مارنان(ماربانان و ماربین)به روستاهای مقابل آن درساحل نمیروزی زاینده رود ارتباط داشته است.
چهارفرسنگ مانده به شهر اصفهان رودخانه زاینده رود به شكل مارپیچى راست خم گشته وارد شهر مى ‏گردد و گفته‏ اند كه به همین جهت روستای مارنان را مارنان یا ماریانان گفته ‏اند و در همین جا پل مارنان را ساخته و جلفا را به روستای مارنان پیوند مى ‏دهد. پل مزبور اكنون داراى هفده دهانه است ولى در پیش بیش از هفده دهانه داشته است كه حالا بسته شده است. این پل را پل سرفراز هم نامیده ‏اند و دلیل نامگذاری آن را چنین بیان كرده ‏اند كه در زمان شاه سلیمان صفوى یكى از توانگران ارامنه آن را ساخت و به لقب سرفراز رسید و مدتى هم به همان نام سرفراز خنیده بود.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز184
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5088
mod_vvisit_counterاین ماه15942
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214891

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس