تماس با ما پرسش های شما محصولات فرهنگی
سه شنبه ، ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ ، ۲۰:۲۹

خارجیان در اصفهان

نوشته شده توسط  دبیر سایت
امتیاز این گزینه
(0 رأی)

شرح كوتاهي از سرگذشت خارجيان مدفون در اصفهان

ويليام بل، عامل شركت هند شرقي دراصفهان، به سال ۱۶۱۶م. در جهت حمل نخستين محموله شركت مزبور، با كشتي بادباني جيمز به ايران عزميت كرد و نخستين سرنشيني بود كه پس از لنگرگيري، در بند جاسك به ساحل رسيد.

بنا به استناد گزارش شركت هند شرقي. بل در پي گذشت ۷ شب ملاقات‌هاي رسمي آزار دهنده در حال سوزش تب در گذشت. در طي مراسم تشييع جنازه‌اش اتباع هلند، فرانك‌هاي مقيم، كوليا ناظر، رؤساي ارامنه، تمامي پيروان كليسا… و حداقل به تعداد ۵۰۰۰ تناز دودمان جلفائيان و ديگر مسيحيان غير بومي شركت داشتند. انگيزه شركت اين جمعيت كثير در مراسم، همزماني با مراسم به خاكسپاري ژوهان نورتمبر، سفير انگلستان نيز مي‌تواند باشد.

۱۶۵۸ وي برت بيوكنز، متخصص الماس، شاغل در شركت هند شرقي هلند، مستقر در ايران

۱۶۶۰ ميخائيل ماسبروم، بازرگان و زرگر

۱۶۶۵ ويلهمل وكنيس لون، مدير شركت هند شرقي هلند

۱۶۸۲ سيمون سعيد داويد ساهيدر، ترجمه سنگ قبر وي عنوان مي‌نمايد: از سوي شاه فرانسه در كشور پاريس در شركت هلندي هند شري بهمدت ۳۴ سال و بسيار كاتوليك متعصب بود.

۱۶۸۶ تئادر ميرانويچ، به قرار اطلاع سفير لهستان به دربار صفويه، سنگ قبر او بر خلاف ديگر قبور نصب گرديده و در پاي آرامگاه وي قبور آوارگان لهستاني جنگ جهاني دوم به چشم مي خورد.

۱۶۹۷ فرانكوسكاستلوجن، مدير شركت هند شرقي

۱۷۰۲ پير پاژت دوس، بر سنگ قبر وي درج گرديده است.

فراموش نكنيد كه شما هم مي‌ميريد. دكتر پاژت دوس فارغ التحصيل كالج كمبريج در الهيات و رياضيات، تمام دنيا خوشحال بودند. مردم در پي چنين‌ها بودند. دكتر پاژت مشهور بود. تلاش مي كرد تا اين دنيا زيباتر شود. به مدت ۵۰ سال در اصفهان زندگي كرد در حالي‌كه ميل داشتند به كشورش بازگردد.

۱۷۰۳ ادوارد پاگيت، كشيش دكتر پاگيت دانشجوي ممتاز كالج كمبريج در طي سال‌هاي ۲-۱۶۷۱ عضو آكادمي كالج كمبريج ۱۶۷۹ عضوانجمن سلطنتي ۱۶۸۲، استاد رياضيات، از اعضاء هيئت امناء بيمارستان حضرت مسيح ۹۵-۱۶۸۲ ، كشيش شخصي سرويليام نوريس Sir William Norris مأموريت به دربار اورنگ زيب Aurznezeb ۱۷۰۲ ، ۱۶۹۹ و سرانجام بر سر راه بازگشت از هندوستان به موطنش، در اصفهان در گذشت.

۱۷۰۳ ساراژاكوبا، همسر فرانكوس كاستلوجن مدير شركت هند شرقي هلند

۱۷۲۱ فرانسيكو ساهيد، مترجم شركت هلند به مدت ۴۵ سال

۱۷۲۲ ژوليانا ميدون، در خدمت آقاي نيكلاس اسخارور، به نظر مي‌رسد اسخارور نويسنده باشد. در متن سرگذشت ماتيوس فن لايپزيگ به نام وي اشاره شده است.

۱۸۲۱ كلوديوس جيمس، نماينده شركت هند شرقي در بغداد در طي مسير راه بمبئي و در شهر شيراز، بر اثر ابتلا به بيماري وبا در گذشت. مقارن تخريب گورستان شيراز بنا به درخواست دوست مهربانش كلنل جي، مكدونالد كينير J.Macdonald Kinneir جنازه‌اش به اصفهان انتقال يافت.

در كتاب انگليسيان در ايران، به جاي جيمس اشتباهاً كلمه ريچ آمده است! از تعريف مندرج درصفحة ۱۵۰، نويسنده بودن جيمس استنباط مي شود، و در رابطه با چگونگي نحوه درگذشتش درصفحة ۹۱ عين گزارش روزانه‌اش اندكي پيش از شيوع بيماري در شيراز آثاري از ترس را نشان مي دهد. اخباري از بوشهر؛ وبا در آنجا شايع شده و روزانه سي نفر را مي كشد. درسراسر گرمسير چنين است. آقاي استوري در سر راهش از برازجان به بوشهر همه جا بااجساد مردگان روبرو شده. كشتي ليورپول كه در بوشهر لنگر انداخته در پانزده ساعت سه نفر از سرنشينانش را از دست داده. شنيده شد كه جراح و عده زيادي از خدمه هم مرده‌اند.

۱۸۲۲ جان تيلور، پزشك ابواب جمعي مؤسسه پزشكي بمبئي، در سال ۱۸۲۲ در شيرازدرگذشت و در همان شهر به خاك سپرده شد. به دليل تخريب گورستان محل دفنش، در سال ۱۸۲۶ جنازه وي به اصفهان انتقال يافت.

۱۸۳۸ پير مارتين بوتان، بر سنگ وي درج‌ گرديده است: دانشمندي كه قرباني علم خود شد. از اين متوفي دانشمند، جعبه كوچكي حاوي دهها شيشه آزمايشگاهي به‌جا مانده است.

۱۸۷۱ جان استانلي هيوز، كارمند ادارهتلگراف

۱۸۷۳ اولين گردون بروس، دختر عاليجناب رابرت بروس، ميسيونر انجمن كليساسي.ام.اس.

در كتاب انگليسيان در ايران با پدر ومادر وی آمده است كه هيئتمرسلين مسيحي لندن كه مهمترين وسيله تبليغات مسيحي انگليسيان در ايران شد، نخستين قدم محتاطانه را در ۱۸۹۶ برداشت و آن هنگامي بود كه يكي از مبلغان خود را به نام عاليجناب رابرت بروس به اصفهان فرستاد تا براي ياد گرفتن زبان فارسي و اصلاح ترجمه‌انجيل مارتين دو سال در آن شهر بماند. بروس ايرلندي دراز، لاغر و فاضلي بود، كه چندسالي را در خدمت هيئت مرسلين مسيحي در هند گذرانده بود و اقامتش در اصفهان با شيوع قحطي و وبا در اين شهر مصادف شد. (۷۱-۱۸۷۰). او و همسرش رهبري امور دستگيري مردم، مخصوصاً ارمنيان را بر عهده گرفتند. آنان اعتباراتي را كه مردم انگليس سخاوتمندانه در اختيار بنياد كمك به ايرانيان مي گذاشتند، در اختيار داشتند. بروس به عنوان بخشي از اين كار ايجاد پرورشگاه و مدرسه فني را براي كودكان ارمني و مسلمان آغاز كرد وبه زودي مجبور شد به طور ثابت در ايران بماند. هيئت مرسلين در لندن با اين كارموافقت كرد به شرط اينكه كارش را در زمينه اصلاح انجيل دنبال كند و به ترجمه باقی كتاب مقدس هم بپردازد. بروس اين وظيفه را پذيرفت و تا ۱۸۷۵ در حالي‌كه بيشتر ازدرآمد خودش زندگي مي كرد كار خود را ادامه داد تا اينكه هيئت مرسلين تصميم گرفت تسهيلاتي برای هيئت مرسلين در اصفهان فراهم آورد.

در ۱۸۸۰ نخستين دستيار بروسبه اصفهان رسيد و او پزشكي فارغ التحصيل ادينبرو به نام هورنل E.F.Hoernle بود. پيشاز آن تنها بروس و همسرش كارها را اداره مي كردند در ميان ارمنيان جلفا، يعني درمحل زندگي خودشان به فعاليت مشغول بودند. آقا و خانم بروس با كمك معلمان ارمني درجلفا يك مدرسه پسرانه و يك دخترانه تأسيس كردند. در ۱۸۷۲ عليرغم مخالفت‌هاي محلي بروس زمين وسيعي خريد و تا سي سال بعد كه مقر هيئت به شهر اصفهان انتقال يافت تأسيسات خود را در آنجا مستقر ساخت.

۱۸۹۸ جسبرت ويل بو، نكته شايان توجه دركنار سنگ قبر وي به چشم مي خورد! اعضاء خانواده ودوستانش نام خود را بر روي سنگ ديگر در كنار سنگش درج كرده‌اند.

۱۹۱۴ سزارين شارلين براسور، بر سنگ وی نوشته‌است: پيرو مذهب ژوزف و با طي ۳۲ سال زندگي ويژه مذهبي.

۱۹۱۴ پاسكال آراكليان،بر روي سنگ وي كه خط ارمني نيز به چشم مي خورد اين جمله ديده مي شود: ۵۰ سال درايران خدمت كرده است.

۱۹۱۷ فردريك ناكس هريس، كنسول يار انگلستان در اصفهان

۱۹۲۱ كاترين مري ايرون سايد، پزشك ميسيون سي.ام.اس، دختر ادمون و مري ايرونسايد كه از سال ۱۹۰۵ در ايران به سر برد و بر اثر ابتلا به بيماري ذات الريه درگذشت. نظر به آنكه محل خدمت وي در ميان ارامنه بود در جهت احترام و محبت، او رادر كليساي جامع به خاك سپردند.

۱۹۳۱ اميلي كاتلين هوپ، همسر نماينده انجمنبريتانيايي كتب مقدسه؟

۱۹۴۰ ماريا الياس، به قرار اطلاع بر اثر اعمال فشارحكومت نازيها بر يهوديان در آلمان به ايران مهاجرت مي‌كند. مدتي در سازمان نابينايان كريستوفل به‌كار مي پردازد و در بين كاركنان هم به شوخي به دوشيزه روباه مشهور مي گردد! پس از ترك سازمان از دنيا مي رود!

۱۹۴۳ هيلدا نايتينگل، ازانجمن سي.ام.اس، به قرار اطلاع سمت سرپرست بخش پرستاري بيمارستان مسيحي اصفهان (عيسي ابن مريم فعلي) را عهده دار بوده است و در اثر ابتلا به بيماري حصبه از دنيا مي‌رود.

۱۹۶۱ ويتچ كوفلر، به قرار اطلاع مهندس كارخانه بوده است و همسرش نيز درآموزشگاه دخترانه نابينايان نور آئين اصفهان (فاطمه زهرا فعلي) به خدمت اشتغال داشت.

۱۹۶۵ ليديا توماتور، به قرار اطلاع از پدري روسي ومادري آلماني متولد شد. همسرش را در جنگ جهاني دوم از دست داد. نامبرده در خدمت سازمان نابينايان كريستوفل به سر مي برد.

۱۹۷۲ ايان تاماس، پزشك شاغل در بيمارستان مسيحي اصفهان(عيسي ابن‌مريم فعلي) در طي سفري كه به شهرهای اطراف اصفهان در جهت درمان بيماران عزيمت كرده بود، با خودرويی كه خود رانندگي آن را به‌عهده داشت با كاميوني تصادف كرد. بر اثر شدت جراحات وارده وی و دو پرستار در دم جان سپرده و دو تن ديگر به شدت زخمي مي شوند. نامبرده داراي همسر و دو فرزند بود و بنا به درخواست همسرش در اصفهان به خاك سپرده شد.

۱۹۷۴ آدريان روبرت ميكائيل هلدن، متولد شهر بتBATH انگلستان، جهانگردي كه طي يك تصادف برون شهري درگذشت و بنا به درخواست همراهانش در اصفهان به خاك سپرده شد.

همچنين فرد ديگري به نام هارن سون كه گويا از اتباع آفريقای جنوبی می‌‌باشد در تصادف بين راه شيراز و اصفهان جان سپرد و در قبری كه تاكنون هم فاقد سنگ است به‌خاك سپرده شد.

۱۹۷۴ ديويد گرني، كشيش انجمن سي.ام.اس، كه به مدت ۳۸ سال دركليساهای دائره اسقفي ايران خدمت كرد.

۱۹۸۲ گابريله منتظم، متخصص و جراح مشهورمغز و اعصاب. نامبرده در حالی‌‌كه ۵ ماهه باردار بود به‌ضرب گلوله از پاي درآمد و درتكيه همدانيان آرامگاه تخت فولاد به خاك سپرده شد.

لینک خبر:

http://isfahan.ir/ShowPage.aspx?page_=form&order=show&lang=1&sub=0&PageId=349&codeV=1&tempname=moarefi

افزودن نظر


کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت آگاه شوید.


تصویر روز

نمایش ویدئو از آپارات

بنر

آمار بازدیدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز193
mod_vvisit_counterدیروز676
mod_vvisit_counterاین هفته5097
mod_vvisit_counterاین ماه15951
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1214900

درباره گروه

گروه اصفهان شناسی زنده رود از تابستان 87 توسط جمعی از دوستاران و علاقه‌مندان به اصفهان، فعالیت خود را در زمینه‌ی اصفهان شناسی و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی و هنری اصفهان آغاز نمود .
دارای مجوز رسمی از سوی فرمانداری استان اصفهان با شماره ثبت 2661

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای گروه اصفهان شناسی زنده رود محفوظ می باشد. © 1392 طراحی سایت: فناوری اطلاعات خلیج فارس